Přeskočit na hlavní obsah

Blogovací pauza končí

Je to tak, delší dobu jsem zde nic nenapsal. Na svoji obranu bych chtěl říct, že podtitul blogu je "psáno na cestě mezi Karlínem a Veveří" a na této cestě jsem v posledních týdne moc nebyl. Ale konec výmluv.

Od začátku omezení pohybu jsme se celým týmem OTIDEA vrhli na úkol, jak k vám všem dostat naše školení, která nebudou jen nudnou předčítačkou, ale interaktivní, přesně tak, jak jste u nás zvyklí. A myslím, že se nám to povedlo.

Z mé pracovny v Brně je teď malé nahrávací studio, ze kterého se připojuji na online školení, která děláme v úžasném českém rozhraní WebMeeting. Dotazy se pokládají přes mikrofon, nebo v chatu, všechno funguje jak má a já můžu používat i svoji oblíbenou tabuli a kreslit.

V úterý nás čekala ještě odvážnější akce. Minikonference formou panelové diskuse na téma nové metodiky pro VZMR. Já to moderoval, v panelu byla Katka Koláčková, Jiří Skuhrovec (Econlab) a Marek Zelenka (Oživení). Vše z Prahy v rouškách a přenášeno pro téměř 50 posluchačů. Technika vydržela, naše hlasivky taky a vše dopadlo tak, jak mělo.

Takže teď můžeme hrdě říct, že zvládneme po síti všechno! A já se zase můžu vrátit k blogování. Přes  svátky dám dohromady blog o zajímavých nových informacích z oblasti veřejných zakázek (něco z ÚOHS, NUKIB a podobné srandy), chystám blog o zajímavých zdrojích dat o veřejných zakázkách a pochopitelně z jednoho školení dlužím blog z oblasti zdravotnictví. Hlavou mi také jede spousta různých právních problému z oblasti VZ, které snad časem dát do podoby ucelených polemik a podílem se tady s nimi.

Určitě se mrkněte na naše online školení a klidně si na nějaké zajděte. Je to super se s vámi potkávat i v době karantény. Hrozně to člověka nabíjí!  

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ÚOHS prohrál další velkou bitvu před krajským soudem

Konec dubna nebyl pro ÚOHS vůbec veselým obdobím. Zatím co se celá země probouzela z nouzových opatření, úřad prohrál další z velkých právních bitev před Krajským soudem v Brně. Soud totiž zrušil rozhodnutí úřadu, kterým byla zadavateli udělena pokuta za nedoručení dokumentace o zadávacím řízení v originální podobě. Pod stůl tak padá celá koncepce a konstantní rozhodovací praxe úřadu k doručování dokumentace o zadávacím řízení a po fiasku s podpisy rozkladů je to další velká prohra ÚOHS ve vztahu k právní úpravě procesních pravidel řízení. Co se stalo? A proč se to stalo? Pojďme se na celou věc podívat. 
Jak to v právu veřejných zakázek bývá, vše začalo novým zákonem. Ten přišel s velkou koncepční změnou procesních pravidel řízení před ÚOHS. Za účelem zrychlení celého přezkumu zavedl velmi přísnou koncentraci řízení – tedy navrhovatel musel v návrhu předložit všechny důkazy a uvést všechna tvrzení a zadavatel musel v krátké lhůtě zaslat celou dokumentaci. Jednoduché a srozumitelné. Ď…

Metodika MMR k VZMR - chytrý pomocník a ukázka spolupráce s nevládkami

Jak jsem slíbil, v následujících několika příspěvcích budu upozorňovat na zajímavé novinky, které vám možná unikly, ačkoliv by neměly. A první takovou věcí je aktualizovaná metodika MMR k zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. 
Metodiku najdete zde: http://www.portal-vz.cz/cs/Jak-na-zadavani-verejnych-zakazek/Metodiky-stanoviska/Metodiky-k-zakonu-c-134-2016-Sb-,-o-zadavani-verejnych-zakazek/Metodiky-specialni-k-zadavacim-rizenim/Metodiky-obecne
Tentokrát se na MMR rozhodli, že k aktualizaci metodiky přizvou i nevládní protikorupční organizace, pro které je právě oblast zakázek mimo režim zákona podstatným tématem. Na aktualizaci se podílely organizace  Econlab z.s. a Oživení o.s., které do finálního textu promítly svou nejlepší praxi. A za tento krok palec nahoru, metodika je jeden z nejlepších dokumentů, jaký pro zakázkáře z dílny MMR vyšel. 
Metodika reguluje podstatné parametry zadávání zakázek malého rozsahu, aniž by byla pro zadavatele svazující a kladla na něj vysoké admini…

Jaký byl rok 2019 ve veřejných zakázkách

Vážení čtenáři, vítám vás na našem blogu. V novém roce 2020 pro vás máme nachystáno spoustu novinek, kterými vás chceme více vtáhnout do děje ve veřejných zakázkách. V našem úžasném oboru se pořád něco děje, pořád je co objevovat. Tým právníků OTIDEA a všech, kdo se starají o náš elektronický nástroj s vámi budou ještě v těsnějším kontaktu. Těšte se! Než ale poodhalíme některé naše novinky, je dobré si na začátku trochu zrekapitulovat, co nás v roce 2019 potkalo. A že to byl vzrušující rok! Zde je můj výběr toho nejzajímavějšího. Elektronizace v plném proudu Na podzim 2018 začala platit povinná elektronizace ve veřejných zakázkách. Začátek roku byl tedy ve znamení těchto změn. Všichni jsme se prali s elektronickými nabídkami, podpisy a certifikáty. Jak podepisovat smlouvy, jak pracovat v elektronickém nástroji, jak podávat nabídky? Jak pro zadavatele, tak pro dodavatele se jednalo o největší změnu v dosavadní práci. Věříme však, že hrany jsou již obroušeny. Zemětřesení na ÚOHS  7. 3. p…