Otázka v nadpisu trápí snad každého, kdy někdy pracoval na nějaké veřejné zakázce. Jaký požadavek je ještě obhajitelný a jaký už pro zadavatele bude znamenat zrušení řízení či pokutu?
V nedávné době Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal rozhodnutí, ve kterém tuto záhadu starou jako veřejné zadávání samo trochu poodkrývá. V nedávné době se nám totiž pro zadavatele povedlo vyhrát velmi zajímavý spor před ÚOHS, který se v odůvodnění rozhodnutí rozhodl definovat obecné pravidla pro posuzování přiměřenosti požadavků zadavatele. V předmětném řízení jsme zakázku administrovali (konkrétně Katka Koláčková) a já poskytoval odbornou pomoc v samotném řízení před úřadem.
Navrhovatel napadal stanovení technických požadavků na předmět plnění. Zadavateli se však povedlo jím stanovené požadavky obhájit. Úřad výslovně konstatoval, že krom zásady zákazu diskriminace je nutné při posuzování oprávněnosti požadavků zadavatele vycházet i z ustanovení § 36 dost. 1 ZZVZ, tedy že stanovené požadavky nemohou omezovat okruh dodavatelů bezdůvodně.
V naší zakázce jsme důvodnost našeho požadavku obhájili a spor dopadl v náš prospěch i na druhém stupni.
Rozhodnutí prvního stupně naleznete zde: https://www.uohs.cz/cs/verejne-zakazky/sbirky-rozhodnuti/detail-17344.html
Rozhodnutí předsedy úřadu je zde: https://www.uohs.cz/cs/verejne-zakazky/sbirky-rozhodnuti/detail-17345.html
Pokud si chcete poslechnout, co o problematice diskriminace říká místopředsedkyně ÚOHS Markéta Dlouhá, můžete se mrknout na rozhovor, který jsme spolu vedli na Procurement TV: https://www.youtube.com/watch?v=AvaSGMuWLVY
Komentáře
Okomentovat
Děkujeme za Váš komentář, čeká na schválení.