Přeskočit na hlavní obsah

IT zakázky vrací úder

Zakázky v oblasti IT jsou oblíbenou činností všech právníků, kteří mají k veřejnému investování co říci. Pokaždé, když klient přijde s IT zakázkou, víme, že bude o zábavu postaráno.
Oblast  IT už má ve veřejných zakázkách dost špatnou pověst. Je doslova považována za minové pole, na kterém může jednoduše vybouchnout slušně rozjetá politická kariéra. Čekal bych proto, že budou veřejní zadavatele obzvláště obezřetní.
Jak ale ukazuje minulý týden, není to vůbec pravda. Vše začalo hojně medializovanou kauzou e-shopu na dálniční známky, která vyústila v odvolání ministra. O víkendu proběhl veřejný hackatlon, kde programátoři zadarmo naprogramují řešení původně poptávané v rámci veřejné zakázky. Jen si dovolím ironickou poznámku, že podobné akce by se mohly konat častěji, zakázkáři mají jistě v hlavě minimálně jeden státní IT systém, ke kterému by se podobný heckatlon taky hodil. Tímto zdravím nově spuštěnou verzi NEN pro zadavatele. Já se zatím pokouším stáhnout export elektronických úkonů. Věřím, že se mi to příští týden po několika telefonech s naším ajťákem podaří!
Ve čtvrtek Hospodářské noviny přišly s informací o další zajímavé IT zakázceJedná se o outsorcing ICT pro Českou poštu. Chválihodné je, že pošta zakázku vypsala jako soutěžní dialog. Je fajn vidět, že se podobné věci nesoutěží v otevřených řízeních, které nejsou pro podobné složité zakázky vhodné. Co už je z mého pohledu problematičtější je skutečnost, že pošta stanovila lhůtu pro podání žádostí o účast u hranice minimální zákonné lhůty. Ta je v tomto případě 30 dní (lhůta je delší o 15 kalendářních dní), reálně se zde ale počítají i víkendy a doba, než dojde k uveřejnění zakázky ve Věstníku. Dodavatelé tak mají v podstatě měsíc na to, aby se rozhodli, zda se o zakázku budou ucházet a také aby dali dohromady požadavky na kvalifikaci.
Ty jsou v tomto případě značně rozsáhlé, což je dáno velikostí zakázky. V praxi je běžné, že dodavatelé pro tyto zakázky prokazují část kvalifikace poddodavatelem, popřípadě shánějí experty, které k prokázání kvalifikace potřebují (zadavatel požaduje rozsáhlý tým, složený z různých expertů). Běžné v těchto zakázkách je také spojování dodavatelů.
A zde se dostáváme do situace, kdy je lhůta opravdu šibeniční. Dodavatelé potřebují čas na to kvalifikaci zkompletovat, upravit si smluvní vztahy s poddodavateli a případně oslovit členy týmu, které nemají jako kmenové zaměstnance. Pokud se o zakázku bude ucházet zahraniční dodavatel, je celý proces ještě složitější.
Osobně nejsem fandou takto šibeničních termínů. Rozumím, že zadavatelé chtějí mít zakázku realizovanou rychle, vždy ale musí stanovit lhůty tak, aby umožnili dodavatelům podat v tomto případě žádosti o účast. Proveditelnost požadavků zadavatele se u podobných velkých projektů běžně ověřuje formou předběžných tržních konzultací, které zadavatel u této zakázky nevedl, není o nich nikde záznam. Přitom řešení by bylo jednoduché a vhodné jak pro zadavatele, tak přívětivé pro dodavatele.
Budu držet palce České poště i všem dodavatelům, kteří mají o zakázku zájem. Byla by škoda, aby pověst veřejných zakázek v oblasti ICT utrpěla další šrám v podobě nepovedeného tendru jen proto, že zadavatel neodhadl náročnost přípravy podkladů pro dodavatele.

Nechť Vás provází síla.

 Ilustrační obrázek někoho, kdo vrací úder. Jeho vztah k IT je veskrze kladný.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jaké požadavky si zadavatel ještě obhájí?

Otázka v nadpisu trápí snad každého, kdy někdy pracoval na nějaké veřejné zakázce. Jaký požadavek je ještě obhajitelný a jaký už pro zadavatele bude znamenat zrušení řízení či pokutu?  V nedávné době Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal rozhodnutí, ve kterém tuto záhadu starou jako veřejné zadávání samo trochu poodkrývá. V nedávné době se nám totiž pro zadavatele povedlo vyhrát velmi zajímavý spor před ÚOHS, který se v odůvodnění rozhodnutí rozhodl definovat obecné pravidla pro posuzování přiměřenosti požadavků zadavatele. V předmětném řízení jsme zakázku administrovali (konkrétně Katka Koláčková) a já poskytoval odbornou pomoc v samotném řízení před úřadem.  Navrhovatel napadal stanovení technických požadavků na předmět plnění. Zadavateli se však povedlo jím stanovené požadavky obhájit. Úřad výslovně konstatoval, že krom zásady zákazu diskriminace je nutné při posuzování oprávněnosti požadavků zadavatele vycházet i z ustanovení § 36 dost. 1 ZZVZ, tedy že stanovené požad...

Netransparentní veřejné zakázky malého rozsahu

Dnešní blog bude znovu drobnou terapií. Za poslední dobu se na mne stále častěji obrací klienti, kteří se cítí být poškozeni postupem zadavatele. Do telefonu popisují šílené postupy zadavatelů a když následně zašlou podklady, ukáží se dvě věci: postup zadavatele byl opravdu šílený a jedná se o veřejnou zakázku malého rozsahu.  ilustrační obrázek - můj výraz po přečtení zadávacích podmínek u některých VZMR Klienta tedy informuji, že se tím nedá nic dělat. Většinou je odpovědí rezignace a potvrzení dojmu, že veřejné zakázky jsou žumpa, které se slušné firmy neúčastní. Každý takový klient je pro mne vždycky velkým zklamáním, ale moje přesvědčování, že obchodování se státem není jen pro otrlé, je spíše trapnou útěchou. Vracíme se totiž k tomu, že postup zadavatele byl naprosto šílený. A že proti němu nejde nic dělat. Neinformovat dodavatele o výběru a na jeho urgenci zaslat sdělení, že zakázka byla přidělena jiné nabídce bez dalšího odůvodnění? Žádný problém. Vyřadit dodavatele, který ...

Z rozhodnutí ÚOHS: Zadavatel nemusí vyhovět námitkám dodavatele, pokud není schopný splnit důvodně požadované technické parametry

OTIDEA slaví úspěch před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Zatím nepravomocně, ale i tak je to hezké vítězství a dobrá zpráva pro zadavatele.  Spolu s kolegyněmi Luckou Moravčíkovou a Katkou Koláčkovou slavíme úspěch před úřadem. Že zakázka na nákup nemocničních lůžek nebude jednoduchá, bylo jasné už před podáním nabídek. Jeden z dodavatelů nás zahltil stovkou dotazů na technické parametry a hledal, jak zadávací řízení sabotovat. Když jsme těsně před koncem lhůty pro podání nabídek dostali námitky, nebylo to žádné překvapení. Rozhodli jsme se ale na svých požadavcích trvat a celá věc přistála v Brně na ÚOHS. Ten nám dal v prvním stupni za pravdu.  Dodavatel mimo jiné zpochybňoval u podobných zakázek zcela běžný požadavek na plastové bočnice lůžek, které představují pro zadavatele lepší řešení, než méně vhodné bočnice z kovu. Dodavatel tvrdil, že uvedený požadavek je diskriminační a ukazuje na jednoho dodavatele. Jelikož jsme měli k dispozici průzkum trhu, který toto tvrz...