Přeskočit na hlavní obsah

Může koronavirus nakazit vaše veřejné zakázky?

Co to je za otázku, ptáte se. Nebojte se, nezbláznili jsme se pod náporem hysterických médií. Tento post je zcela vážný. V dnešní globalizované ekonomice totiž události ze vzdálené Číny, či třeba méně vzdálené Itálie mohou významně ovlivnit i to, co se děje u nás.
My hlásíme první potvrzený případ nákazy minulý týden v pátek. Zakázka na dodávku přístrojového vybavení, běží lhůta pro podání nabídek. A v tom koronavirus zákeřně zaútočil – v žádosti o vysvětlení zadávacích podmínek. Dodavatel požaduje prodloužit lhůtu pro dodání z důvodu „aktuální situace v továrnách“. Ano, neuvádí přímo šířící se nákazu, nebo uzavření továren, ale je jasné o co jde.
Právě na podobné situace je dobré myslet. Váš dodavatel vůbec nemusí být z postižených oblastí, aby byla jeho činnost ovlivněna opatřeními, která mají bránit šíření nemoci. Stačí, aby mu vypadl jeden dodavatel v rámci jeho dodavatelského řetězce, kterého nebude moci nahradit a celé plnění je ohroženo. Typicky se bude stávat, že dodavatelé nebudou schopni plnit zakázku v požadovaném termínu.
Tyto situace vás mohou potkat v již vyhlášených zakázkách, zde se vše ještě dá řešit změnou zadávacích podmínek, pamatujte však, že jde určitě o změnu, která může ovlivnit výběr dodavatele. Pokud již máte smlouvu podepsanou, bude záležet, jak v ní máte podobné situace vyšší moci ošetřeny.
Pravděpodobně se problémy v dodavatelském řetězci nebudou týkat většiny veřejných zakázek. Rizikové budou jistě dodávky složitějších přístrojů pro vědu a výzkum a dodávky IT infrastruktury. Tedy obory, ve kterých je časté zapojení dodavatelů z Číny do dodavatelského řetězce. U stavebních prací a služeb můžete být klidní.
Původně jsem chtěl napsat, že klidní můžeme být prozatím. Věřím ale, že k pesimismu není důvod a za pár týdnů bude z koronaviru jen úsměvná historka k pivu. Kamarád doktor se s ním totiž ještě nepotkal. A já právník jo, heč!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ÚOHS prohrál další velkou bitvu před krajským soudem

Konec dubna nebyl pro ÚOHS vůbec veselým obdobím. Zatím co se celá země probouzela z nouzových opatření, úřad prohrál další z velkých právních bitev před Krajským soudem v Brně. Soud totiž zrušil rozhodnutí úřadu, kterým byla zadavateli udělena pokuta za nedoručení dokumentace o zadávacím řízení v originální podobě. Pod stůl tak padá celá koncepce a konstantní rozhodovací praxe úřadu k doručování dokumentace o zadávacím řízení a po fiasku s podpisy rozkladů je to další velká prohra ÚOHS ve vztahu k právní úpravě procesních pravidel řízení. Co se stalo? A proč se to stalo? Pojďme se na celou věc podívat. 
Jak to v právu veřejných zakázek bývá, vše začalo novým zákonem. Ten přišel s velkou koncepční změnou procesních pravidel řízení před ÚOHS. Za účelem zrychlení celého přezkumu zavedl velmi přísnou koncentraci řízení – tedy navrhovatel musel v návrhu předložit všechny důkazy a uvést všechna tvrzení a zadavatel musel v krátké lhůtě zaslat celou dokumentaci. Jednoduché a srozumitelné. Ď…

Metodika MMR k VZMR - chytrý pomocník a ukázka spolupráce s nevládkami

Jak jsem slíbil, v následujících několika příspěvcích budu upozorňovat na zajímavé novinky, které vám možná unikly, ačkoliv by neměly. A první takovou věcí je aktualizovaná metodika MMR k zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. 
Metodiku najdete zde: http://www.portal-vz.cz/cs/Jak-na-zadavani-verejnych-zakazek/Metodiky-stanoviska/Metodiky-k-zakonu-c-134-2016-Sb-,-o-zadavani-verejnych-zakazek/Metodiky-specialni-k-zadavacim-rizenim/Metodiky-obecne
Tentokrát se na MMR rozhodli, že k aktualizaci metodiky přizvou i nevládní protikorupční organizace, pro které je právě oblast zakázek mimo režim zákona podstatným tématem. Na aktualizaci se podílely organizace  Econlab z.s. a Oživení o.s., které do finálního textu promítly svou nejlepší praxi. A za tento krok palec nahoru, metodika je jeden z nejlepších dokumentů, jaký pro zakázkáře z dílny MMR vyšel. 
Metodika reguluje podstatné parametry zadávání zakázek malého rozsahu, aniž by byla pro zadavatele svazující a kladla na něj vysoké admini…

Jaký byl rok 2019 ve veřejných zakázkách

Vážení čtenáři, vítám vás na našem blogu. V novém roce 2020 pro vás máme nachystáno spoustu novinek, kterými vás chceme více vtáhnout do děje ve veřejných zakázkách. V našem úžasném oboru se pořád něco děje, pořád je co objevovat. Tým právníků OTIDEA a všech, kdo se starají o náš elektronický nástroj s vámi budou ještě v těsnějším kontaktu. Těšte se! Než ale poodhalíme některé naše novinky, je dobré si na začátku trochu zrekapitulovat, co nás v roce 2019 potkalo. A že to byl vzrušující rok! Zde je můj výběr toho nejzajímavějšího. Elektronizace v plném proudu Na podzim 2018 začala platit povinná elektronizace ve veřejných zakázkách. Začátek roku byl tedy ve znamení těchto změn. Všichni jsme se prali s elektronickými nabídkami, podpisy a certifikáty. Jak podepisovat smlouvy, jak pracovat v elektronickém nástroji, jak podávat nabídky? Jak pro zadavatele, tak pro dodavatele se jednalo o největší změnu v dosavadní práci. Věříme však, že hrany jsou již obroušeny. Zemětřesení na ÚOHS  7. 3. p…